Gawin Tadeusz, Polskie odrodzenie na Białorusi 1988-2005

Polskie odrodzenie na Białorusi 1988-2005

Gawin Tadeusz

Miejsce wydania: Białystok

Data wydania: 2010

Wydawca: Wyzsza Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica

ISBN: 978-83-60772-23-2

Kategoria: Historia; Kultura; Polityka; Prawa człowieka; Społeczeństwo

Copyright © 2010 by Tadeusz Gawin

Księgozbiór: KAMUNIKAT — ten serwis (wersja elektroniczna)

Informacje uzupełniające: Recenzent Prof. dr hab. Hanna Konopka

Współczesne polskie odrodzenie narodowe na Białorusi to historycznie stosunkowo nowe zjawisko związane przede wszystkim z pojawieniem się na mapie Europy niepodległego państwa Białoruś i odrodzeniem narodowym Białorusinów. Dzisiejsza Białoruś to podstawowy substrat terytorialno–etniczny dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na tym wieloetnicznym i wielokulturowym obszarze w okresie unijnym kształtowała się regionalna polskość uosabiana przede wszystkim z wybitnymi postaciami tych ziem, takimi jak Tadeusz Kościuszko, Konstanty Kalinowski, Stanisław Moniuszko, Eliza Orzeszkowa, Józef Piłsudski, Czesław Miłosz, Jerzy Giedroyc, Aleksander Gieysztor i wielu innych. Białoruskie odrodzenie narodowe rozpoczęło się prawdopodobnie najpóźniej ze wszystkich pozbawionych własnych państw narodów Europy. Na początku XX stulecia pierwsze organizacje białoruskie, nieliczne publikacje w ojczystym języku administracja carska traktowała nie inaczej jak „polską intrygę”. W Sankt Petersburgu nie bez podstaw uważano, że ruch białoruski stanowi nowy polski wymysł, aby destabilizować imperium i odzyskać utraconą niepodległość. Polskość na Ziemiach Białoruskich z kolei ukształtowała się jako wielowarstwowa społeczność w postaci kompletnego układu socjologicznego (szlachta – inteligencja, mieszczaństwo, chłopi) już na początku XIX wieku.

Autorzy białoruscy: Gawin Tadeusz

Katalog: Kamunikat.org

Obejrzyj/ ściągnij ten rozdział/ artykuł... Уся кніга ў адным файле

Warto przeczytać:

Gawin Tadeusz, Zwycięstwa i porażki

Zwycięstwa i porażki

Odrodzenie polskości na Białorusi w latach 1987-2000

Gawin Tadeusz

Książka byłego wieloletniego przewodniczącego Związku Polaków na Białorusi ukazuje powstanie i rozwój polskiego ruchu społeczno – kulturalnego w najnowszym okresie państwa białoruskiego. Ta tematyka budzi zainteresowanie zarówno na Białorusi jak i w Polsce. W związku z tym książka zawiera wstępy autorów polskich: Jana Nowaka Jeziorańskiego i Zdzisława Juliana Winickiego oraz posłowie Stanisława Szuszkiewicza. Autor publikacji rok za r... Więcej »


Gawin Tadeusz, Ojcowizna

Ojcowizna

Odrodzenie polskości na Białorusi (Pamiętniki: 1987-1993)

Gawin Tadeusz

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. A. Mickiewicza, przekształcone następnie w Związkek Polaków na Biaiorusi, rozpoczęło dzieło odrodzenia i organizacji oświaty, języka i kultury polskiej na Biaiorusi. Organizacje polskie nie dysponowały żadnymi środkami i pomimo niezliczonych przeszkód osiągnęły po czterech latach widoczne rezultaty. Współczesne przeobrażenia polskiej grupy etnicznej na Biaiorusi rejestruje systematycznie „Pamiętni... Więcej »