![]() |
![]() |
27 maja 1990 r. Polacy mogli po raz pierwszy zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w lokalnych samorządach. Gminy uzyskały osobowość prawną, konkretne mienie, budżet, administrację i... wciąż rosnącą liczbę zadań do wykonania. Reforma samorządowa stała się wyzwaniem tak dla kolejnych władz, jak i mieszkańców poszczególnych gmin. Trzeba było zmiany myślenia, mentalności, by szansa, jaka trafiła do rąk ludzi, stała się szansą wykorzys... Болей »
Po raz czwarty uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku, pod kierunkiem swoich nauczycieli historii - Piotra Liedke i Wiesława Chorużego - i to z wielkim powodzeniem - przystąpili do konkursu Ośrodka „Karta” i Fundacji im. Stefana Batorego z cyklu „Historia bliska”. Temat tegorocznej edycji konkursu: „Obcy wśród swoich...“ stanowił - jak się wydaje - niezłą pułapkę. Kimże są ci OBCY? Również ... Болей »
Jakże się nie cieszyć, kiedy młodzi ludzie w tak wspaniałym stylu zaczynają penetrowanie przeszłości. Należne słowa uznania trzeba oczywiście skierować pod adresem dyrekcji i bezpośrednich opiekunów, także innych jeszcze osób, które przyczyniły się do powstania wielce osobliwego, ważnego tomu. Dobrze to, że do grona uznanych „starych" szkół białostockich wchodzą i te z młodszą metryką. W tym wypadku król Kazimierz Wielki okazał się jesz... Болей »
Po raz kolejny uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku przystąpili do konkursu Ośrodka „Karta" i Fundacji Stefana Batorego z cyklu „Historia bliska". Efektem ich poszukiwań jest publikacja „Podlaskie losy VIII" składająca się z 5 bardzo ciekawych i wartościowych opracowań historycznych. Autorzy prac zmagali się z tematem dość trudnym. Aby go zrealizować zmuszeni byli przejrzeć i przeanalizow... Болей »
Książka „Podlaskie losy X” to efekt badań prowadzonych przez uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku w ramach ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia Bliska”, prowadzonego od 1996 roku przez Ośrodek KARTA. Prace nagradzane są publikowane co roku, od 10 lat. Na stronie internetowej VIII LO można przeczytać: „Młodzież naszej szkoły żyje sprawami regionu, kraju i świata. Wyrazem aktywnoś... Болей »
Aszejczyk Witali, Kultura janisławicka na Białorusi. Stan i wybrane aspekty badań # Karwowska Halina, Piasecka Kornelia, Akcesoria krawieckie – znaleziska z Tykocina (z lat 2011–2012) # Karwowska Halina, Stankiewicz Urszula, Pawlata Lech, „Lubię swój zawód, doceniam jego różnorodność form i możliwości...” Danuta Jaskanis # Kotkowicz Eryk, Domniemany most napoleoński w Grannem – obalony mit # Niziołek Piotr, Znaleziska numizmatyczne z ba... Болей »
W 9 Podlaskim Zeszycie Archeologicznym zgromadzono artykuły dotyczące archeologii Podlasia, które w swej treści zawierają podsumowania stanu badań lub stanowią przyczynki do dalszych analiz. Zeszyt zawiera także krótkie sprawozdania z prowadzonych prac archeologicznych. Artykułom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny. W tym wydaniu zamieszczono również dwa artykuły wykraczające poza tematykę badawczą regionu. Pierwszy - autorstwa Т.С.... Болей »
Przekazujemy Państwu kolejny numer Podlaskich Zeszytów Archeologicznych. Tradycyjnie już, zwiera on artykuły dotyczące archeologii Podlasia, które w swej treści stanowią omówienie zarówno wyników badań archeologicznych jak i przypadkowych znalezisk. W prezentowanym numerze zamieszczono artykuły o charakterze syntetycznym jak i przyczynkarskim, które jedynie sygnalizują problematykę wymagającą dalszych analiz. Zeszyt zawiera także krótki... Болей »
Zeszyt 3/2007 zawiera 12 publikacji: Ireneusz Kryński • Z archeologicznych badań osady kultury ceramiki kreskowanej na terenie dziedzińca wstępnego pałacu Branickich w Białymstoku Urszula Stankiewicz • Pałac Branickich w Białymstoku - źródła archeologiczne z lat 2001-2002 Halina Karwowska • Dwa XVIII-wieczne pawilony w ogrodzeniu dziedzińca wstępnego pałacu Branickich w Białymstoku Lech Pawlata • Archeologiczne badania pawilonu ... Болей »
Zeszyt 4/2008 zwiera siedem artykułów (247 s. w tym materiał ilustracyjny czarno – biały oraz 16 zdjęć barwnych). Dostarcza informacji na temat społeczności zamieszkujących Podlasie od epoki kamienia po 1. połowę XX w. Zawiera: opracowania: a/ archeologicznych zbiorów Władysława Litwińczuka, zarówno kolekcji prezentowanej w Muzeum Społecznym w Surażu, jak i zabytków przekazywanych uniwersytetom, muzeom i innym placówkom nau... Болей »