![]() |
![]() |
Jury XXII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej: Jarosław Perszko — przewodniczący komisji, artysta rzeźbiarz, prof. Politechniki Białostockiej, Krystyna Kunicka - mgr sztuki, kierownik Działu Sztuk Plastycznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, Lila Wyszkowska - plastyk, pedagog z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Болей »
Od ponad trzydziestu lat, pod kopułami pięknego soboru św. Trójcy rozbrzmiewa przepiękna muzyka cerkiewna. Muzyka, która ma wymiar ponadczasowy. Porusza wnętrze każdego słuchacza, który w tych dniach w zadumie i kontemplacji stanie się uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Śpiew cerkiewny jest doxologią, żarliwą modlitwą wyrażoną słowem i muzyką a jego treść niesie piękno, któremu trudno się oprzeć. H... Болей »
Barwną i bogatą opowieść o Puszczy Białowieskiej proponuje czytelnikom Piotr Bajko, leśnik, a także dziennikarz, regionalista, autor pięciu książek i około dwóch tysięcy publikacji w różnych czasopismach, także w Przeglądzie Prawosławnym czy jeszcze Tygodniku Podlaskim, od ponad trzydziestu lat opisujący dawne i najnowsze dzieje puszczy, jej przyrodę i poświęcający uwagę zagadnieniom kulturoznawczym. Książka „Z dawnej Białowieży” ukazał... Болей »
Autor pracy Z dziejów Hajnówki i jej okolic (1915-1939) określił granice obszaru swych badań. W opracowaniu konsekwentnie trzyma się tego założenia. Centralne miejsce zajmuje Hajnówka, bo tu koncentrował się przemysł drzewny, tu było największe skupisko robotnicze związane z tą wytwórczością. Poznajemy także Białowieżę, ośrodek ochrony, rekreacji i wykorzystania zasobów Puszczy Białowieskiej. W tej części autor sięgnął do odległych wiek... Болей »
W kolejnym tomie serii „Harcerskim tropem..” ukazujemy naszą współpracę z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białymstoku. Harcerze w swoich działaniach wielokrotnie przejawiali miłość do Ojczyzny i odpowiedzialność patriotyczną. Białostoccy harcerze uczestniczyli w walkach I wojny światowej, rozbrajali zaborców, wstępowali do Legionów Piłsudskiego, walczyli u boku Marszałka. Dwadzieścia lat później brali udział w działaniach Pogotowia Harcer... Болей »
Profesor Stanisław Herbst zajmował się dziejami wojskowymi powstania kościuszkowskiego na przestrzeni bez mała 50 lat, zmierzając do przygotowania jego syntezy. Pracę w tym kierunku zapoczątkował już jako uczeń szkoły średniej. Rozpoczął od prostych rekonstrukcji wydarzeń, a kończył syntezami podokresów i całości, opartymi na głębokich przemyśleniach. Sama rozpiętość półwieczna spowodowała, iż w dorobku Profesora znajdujemy zarówno jedn... Болей »
Walerian Bujnowski (1898-1975) ekonomista i regionalista a także historyk, geograf, podróżnik, nauczyciel i przewodnik turystyczny. Wywodził się z ziemi sokolskiej. Skończył gimnazjum św. Katarzyny w Petersburgu (1917) oraz Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie (1930). Na pracę dyplomową wybrał temat: monografia powiatu sokolskiego. W latach 30-ch rozbudował ją znacznie i wydał drukiem w 1939 roku, ale nakład się spalił we wrześniu podczas... Болей »
Wypuskajučy ŭ świet knižycu pad nazowam „Z historyi Apolohietyki Chryšcijanskaj“, musimo dać niekulki stoŭ wyjaśnieńnia. Prahladajučy hetu knižycu, čytač napeŭna źwiernie swaju ŭwahu pradusim na widawočnyja pachiby ŭ padziele źmiestu jaje. Woś-ža, zhadžajučysia z hetym, musimo adznačyć, što winy tut niama ani z boku pawažanaha aŭtara, ani z boku redakcyi. Sprawa ŭ tym, što naša knižyca ŭ pieršych dniach swaich naradzinaŭ mieła być achry... Болей »
Miał ten sokratesowy esej trafić do garnca z innymi esejami, tworząc zbiór porządkowany tytułem „Etos i etnos..." wydany w 2001 r. przez Oficynę Wydawniczą „Stopka". Ale nie dał się wcisnąć między inne. Mało, zapoczątkował nową serię stępkowych książek zatytułowaną „Zaczepki", która, jeśli dobrze pójdzie, może liczyć na kilkanaście tomów, ściślej tomików o nietypowym formacie. Nietypowy też będzie sposób doboru i ujmowania tematów. Na b... Болей »
Saga rodu Słonimskich. Wielki uczony, Chaim Zelig Słonimski. (...) Urodził się 10 marca 1810 roku w Białymstoku. W młodości otrzymał tradycyjne żydowskie wykształcenie religijne, uczył się w chederze i jeszybocie. Od dzieciństwa zdradzał ogromny talent matematyczny, a w Talmudzie zwracał uwagę przede wszystkim na fragmenty poświęcone astronomii i matematyce. Z okresu białostockiego datuje się anegdota, trochę inaczej przytaczana we wspo... Болей »