![]() |
![]() |
Celem prezentacji jest ukazanie rozwiązań i możliwości wprowadzenia języka mniejszości narodowej jako języka pomocniczego oraz wprowadzenia dwujęzycznych nazw miejscowości na przykładach innych państw Unii Europejskiej oraz gmin w Polsce, gdzie takie rozwiązania już funkcjonują. W roli prelegentów udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz gmin, w których wprowadzono język mniejszości narodowych ja... Болей »
Urodził się w Wólce n/Bugiem. Skromna chata ukryta w sosnowym lasku miała coś z sienkiewiczowskiego „Janka Muzykanta". Naturalną ciszę wypełniały trele skrzydlatych przyjaciół „Huberta" i dźwięki skrzypiec. Z daleka rozpoznać można grę ludowego mistrza Piotra Jarockiego. Obcowanie z tym człowiekiem, to pasmo przeżyć, przygód, wspomnień o muzyce i z muzyką. Z zainteresowaniem słucham rodowodu Jego pasji. Od najmłodszych lat nosiło Go do ... Болей »
Pociąg relacji Grodno — Wilno wjeżdża na peron stplicy Litwy. Jest późny i mroźny wieczór styczniowy 1985 r. Robi się jednak ciepło, gdy miejscowy zespół folklorystyczny „Ratilo”, w komplecie wita kwiatami rolników z Pogorzałek. Są nimi „Narwianie”, którzy w nagrodę za blisko 30-letnią działalność artystyczną, odbywają swoją pierwszą podróż zagraniczną. Ze studentami Uniwersytetu Wileńskiego z Zespołu „Ratilo” znają się dobrze, bo gości... Болей »
Kiedy dziś myślę o swoich latach białostockich, trudno mi znaleźć inne określenie niż to, że były to lata złożone. Zachowałem w pamięci ludzi i krajobrazy, przyjaciół i wrogów (któż ich nie ma?), bardziej jednak tych pierwszych, zresztą do dziś utrzymuję z nimi bliskie kontakty. Stoczyłem kilka potyczek mniejszych i jedną większą, końcową, po której Białystok opuściłem. Czy uciekłem z pola bitwy? Nie, chyba nie. O mym wyjeździe "zdecydo... Болей »
Perspektywa konfliktu zbrojnego z Rosją Radziecką zarysowała się od samego początku istnienia niepodległego państwa polskiego. W wyniku ewakuacji okupacyjnych wojsk niemieckich Ober-Ostu, na obszary opuszczone przez Niemców, z jednej strony wkraczała Armia Czerwona z drugiej wojska polskie, co niosło spór terytorialny. Ważną rolę w narastającym konflikcie, a potem w wojnie, odegrały również czynniki o charakterze ideowym. Moskwa, przece... Болей »
Stało się już stereotypem, odmieniane na wszelkie sposoby w popularnych opisach i naukowych rozprawach, stwierdzenie, iż Białostocczyzna jest narodowym i kulturowym pograniczem, punktem zetknięcia się opartej na łacińskiej kulturze Zachodu polskości z bizantyńskim Wschodem, uosabianym przez prawosławnych Białorusinów. Stwierdzenie to, jak każdy stereotyp, jest jednak powierzchowne i w gruncie rzeczy błędne. Rzeczywiście — łaciński Zachó... Болей »
Białoruska mniejszość narodowa w Polsce Ludowej zamieszkuje środkowe i wschodnie obszary województwa białostockiego oraz południowe kresy suwalskiego. Nie prowadzone były żadne statystyki, stąd też trudno ustalić jaka jest liczba tej populacji. Pośrednim wskaźnikiem może być ilość wyznawców Kościoła prawosławnego na Białostocczyźnie, choć nie zawsze każdego prawosławnego można utożsamić z Białorusinem. Faktem jest, że większość Białor... Болей »
Što pra biełarusaū i pra Biełaruś viedaje siaredniastatystyčny palak? Chiba ničoha, kali nie havaryč pra niekalki ćmianych vobrazaū z mastackaj litaratury i niekalki davoli vostrych z bielastockich i varšaūskich bazaraū. Navat davoli častyja vizyty ū toj - susiedniaj - krainie nie pašyrali hetych abmieżavanych schemami viedaū - Biełaruś źlivałasia ū ahulnym usprymańni ź nieabsiażnaściu ūsich Savietaū. Apošnija hady, dziakujučy palityčn... Болей »
Komisja Edukacji Narodowej (KEN, pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – centralny organ władzy oświatowej, zależny tylko od króla i sejmu, powołany w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, za zgodą ambasadora rosyjskiego Ottona Magnusa von Stackelberga. Komisja była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. N... Болей »
Organizowanie KOP zaplanowano na etapy: pierwszy od 1 listopada 1924 r., drugi – do 1 marca 1925 r. i trzeci – do 11 marca 1926 r. Od listopada 1924 r. zaczęto obsadzanie granicy wschodniej przez pierwsze jednostki. Rozpoczęto od województw najbardziej zagrożonych przestępczością graniczną, tj. nowogródzkiego, wołyńskiego i tarnopolskiego. W kwietniu 1925 r. rozlokowano oddziały na Polesiu i na terenie województwa tarnopolskiego, natomi... Болей »