![]() |
![]() |
Гэты падручнік беларускае мовы выдаецца за грошы беларускага грамадзтва ды з канадыйскай дзяржаўнай дапамогай ад імя дзяржаўнага сакратара Канады — у суме 6.000.00 даляраў. На гэтым месцы выказваем шчырую падзяку дзяржаўнаму сакратару Канады й беларускаму грамадзтву, якія далі магчымасьць выдаць першую частку нашага падручніка. Маем надзею, што яны будуць ня менш шчодрымі і на выданьне другое часткі, за што йзноў ім шчыра дзякуем. Вык... Болей »
Jestem niezwykle rad, że efekty mojej pracy mogą zostać zaprezentowane szerszemu gronu zainteresowanych osób. W książce tej chciałem zwrócić uwagę na dwie kwestie; po pierwsze na znaczenie kultury estetycznej w formowaniu poczucia tożsamości narodowej, po drugie na wzajemną współzależność narodowej autoidentyfikacji i postaw wobec innych narodów. Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, dzięki którym praca ta mogła się ukazać. ... Болей »
Jak zaczęła się twoja znajomość z Sokratem i co udało się wam wspólnie zrobić? U Sokrata odbyło się dużo spotkań przy czerwonym winie, tych przy stole i tych pod jabłonią. Bardzo szybko się zorientowałem, że Sokrata nie interesuje sztuka współczesna, traktował sztuki plastyczne i muzykę jako wypełniacz słowa pisanego, bo słowo jest najważniejsze. Mam wielu różnych bliskich przyjaciół, a oni są malarzami czy artystami, ale nie rozmawiamy... Болей »
Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce książkę niezwykłą, książkę o czymś, co chcemy ocalić od zapomnienia... Jest to zbiór gawęd o ginących zawodach. Publikacja ta powstała w ramach realizowanego przez nas projektu „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA — aktywizacja zawodowa osób po 50. roku życia w obszarze edukacji na rzecz ginących zawodów”, współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie byłoby jej bez pr... Болей »
Szanowni Państwo. Drodzy uczestnicy. Po raz 35 mam przyjemność zaprosić Państwa do wysłuchania festiwalowych koncertów a także do zapoznania się z treścią kolejnego 41 numeru Gazety Festiwalowej. Wydajemy ją od 1993 roku. Przy każdej kolejnej edycji imprezy wydawaliśmy po jednym, dwa, a nawet trzy numery. Wielu czytelników określało ją jako swoiste kompendium wiedzy o Festiwalu, muzyce i ludziach je tworzących. Gazety Festiwalowe oraz i... Болей »
XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2012” miał swoje zwieńczenie podczas uroczystego Koncertu Galowego, który odbył się w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Choć trudno jest zaskoczyć białostocką publiczność, która jak mało kto zna się aktualnie na śpiewie cerkiewnym, chóry-laureaci po raz kolejny udowodniły, że mistrzostwo w wykonaniach cerkiewnych jest w stanie wprowadzić publiczność w trans. Sztuka ... Болей »
Gdy witają się dusze to literacka korespondencja pomiędzy Ryhorem Baradulinem – jednym z najznakomitszych współczesnych poetów białoruskich, a Wasilem Bykauem – wybitnym pisarzem, legendą współczesnej literatury białoruskiej. To pełen nostalgii, goryczy i piękna zapis dialogu prowadzonego przez dwóch artystów, którzy nade wszystko (i mimo wszystko) umiłowali swoją ojczyznę – Białoruś. Болей »
Матэрыялы канфэрэнцыі «Геапалітычнае месца Беларусі ў Эўропе і сьвеце» – гэта збор спавешчаньняў грамадзка-палітычных дзеячоў і прадстаўнікоў сучаснай беларускай культуры, якія правялі двухдзённыя дэбаты за «круглым сталом», а таксама адбытую па іх дыскусію. Яны дазволяць чытачам – студэнтам і навукоўцам, а таксама супрацоўнікам міністэрстваў, адказных за кантакты зь Беларусьсю, – пазнаёміцца з досыць шырокай інтэрпрэтацыяй сучаснай пал... Болей »
XVIII wieku klasyk filozofii dziejów Johann Herder pisał: „Nie ma nic bardziej nieokreślonego niż słowo kultura”. Mimo rozwoju nauk społecznych i humanistycznych sytuacja się nie poprawiła, przeciwnie - różnorodność zjawisk i procesów społecznych, w których pojawia się pojęcie kultury znacznie się zwiększyła. Kultura to już nie tylko sfera wartości, norm, ale pewnego rodzaju dziedzictwo (materialne i duchowe), związane z integracją i... Болей »
Kiedy Karol Wojtyła pisał poemat „Myśląc Ojczyzna...”, w polu Jego refleksji pozostawała, jak wiadomo, Polska. Kiedy się jednak ów poemat czyta, zwłaszcza mając w pamięci niestrudzone pielgrzymki Jana Pawła II do wszystkich ludów Ziemi, dostrzega się uniwersalność tych prawd: jak ta o „strumieniu mowy / wzbierającym historią”, o „ludzie żyjącym w sercu własnej mowy”. Ojczyzna żyje w domu rodzinnym, historii i kulturze, a najpierw – ojcz... Болей »